Centrum Fizjoterapii może zaproponować Państwu zabiegi obejmujące gimnastyką korekcyjną wykonywaną dla młodzieży wyłącznie w Praktyce /ćwiczenia korekcji wad postawy indywidualne/. Ponadto oferujemy treningi funkcjonalne dla pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, jak również motoryczne przygotowanie sportowców po przebytych kontuzjach wprowadzające do treningów z maksymalnym obciążeniem.
Gimnastyka korekcyjna potrzebna jest dzieciom, kiedy ich kościec ulega najintensywniejszemu wzrostowi, a mięśnie potrzebują do kilkudziesięciu procent więcej wartości odżywczych i energetycznych. Dzieci powinny mieć wtedy dobrane i indywidualnie zintensyfikowane ćwiczenia. U wielu z nich występuje boczne skrzywienie kręgosłupa zwane skoliozą. Przyczynami tej wady mogą być między innymi: noszenie plecaka na jednym ramieniu, nieprawidłowe siedzenie, skrócenie którejś z kończyn, czy nadmierne przeciążanie jednej strony ciała. Przyczyny te stanowią jednak niewielki odsetek, gdyż w większości tych wad przyczyny powstania są nieznane. Jednakże we wszystkich postaciach bardzo ważna jest odpowiednio dobrana gimnastyka korekcyjna. W pierwszym przypadku – łącznie z poprawieniem popełnianych błędów przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała – ma na celu zlikwidowanie wady. Jeśli chodzi o skoliozy idiopatyczne czyli nieznanego pochodzenia, głównym celem gimnastyki będzie zapobieganie dalszemu pogłębianiu się tej wady.
Ćwiczenia w wadach postawy mają tu na celu zwiększenie siły mięśni nóg i rąk, rozciągnięcie mięśni kręgosłupa, korekcję wady, a także wzmocnienie gorsetu mięśniowego, do którego zalicza się mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków. Ważnym elementem są także ćwiczenia antygrawitacyjne czyli wzmacniające drobne mięśnie przykręgosłupowe oraz ćwiczenia poprawiające postawę ciała. Niezbędnym elementem kompleksowej rehabilitacji jest zwracanie uwagi Naszym dzieciom na prawidłowe siedzenie przy biurku, chodzenie z wyprostowanymi plecami oraz prawidłowe noszenie plecaka.
Trening funkcjonalny ma swoje korzenie w rehabilitacji ruchowej. Fizjoterapeuci opracowali ćwiczenia umożliwiające możliwie szybki powrót do obowiązków domowych lub pracy po nabytych urazach i operacji. Jeśli więc do zadań danej osoby w pracy należy podnoszenie ciężkich przedmiotów, rehabilitacja musi być na to ukierunkowana. Jeśli codzienna aktywność sprowadza się do obowiązków domowych, wtedy ćwiczenia będą skupione na zmienne obciążenia i wytrzymałość. Trening funkcjonalny angażuje głównie mięśnie głębokie tułowia (core muscles). W treningu funkcjonalnym próbujemy dostosować lub rozwinąć ćwiczenia w taki sposób, aby usprawnić codzienne funkcjonowanie człowieka oraz zapowiedz odnowieniu lub powstawaniu nowych urazów. Trening funkcjonalny wpływa na poprawę koordynacji ruchowej i stabilizację stawów, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji podczas ćwiczeń oraz codziennych obowiązków. Korzyści wynikają głównie z tego, że trening kładzie nacisk na naturalne zdolności ciała do ruchu w 3 anatomicznych płaszczyznach. Natomiast siłowy na maszynach, czy wyizolowane ćwiczenia na wolnych ciężarach mają ruch ograniczony zaledwie do jednej płaszczyzny, co jest nienaturalną forma ruchu ciała i może przyczynić się do utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchu lub kontuzji.